Nowe USB za chwilę!

 

W dwudziestym pierwszym wieku coraz więcej nowinek technologicznych pojawia się na rynku. Nie mamy do czynienia jedynie ze smartfonami, urządzeniami mobilnymi, tabletami oraz komputerami. Zmienia się dosłownie wszystko, również okablowanie które ma ogromny wpływ, między innymi na szybkość przesyłania danych. Zatem, aby nasz super nowoczesny sprzęt dobrze działał. Potrzebujemy nie tylko sprzętu, ale również odpowiedniego łącznika ? kabla. W niedługim czasie możemy się spodziewać pojawienia się na rynku nowej generacji standardu USB. Nowe gniazdo budzi ogromne zainteresowanie.. wśród maniaków komputerowych oraz producentów urządzeń z branży IT. Jak wiemy USB wykorzystujemy w bardzo wielu urządzeniach i doskonale zastępuje nam standardowe kable. USB pozwala nam na ładowanie urządzeń mobilnych, wymianę danych, instalacje, podłączanie innych urządzeń komputerowych. Teraz na rynku pojawia się złącze USB Type-C.

Nowe USB ma pojawić się na rynku razem ze specyfikacją szybszego standardu USB 3.1. Możemy zobaczyć jak wyglądają rendery nowego gniazda oraz wtyczki. Informacjami tego pokroju podzielił się ze Światem serwis The Verge. Co prawda zdjęcia nie powiedzą nam dokładnie wszystkiego, ale dla znawców komputerowych oraz kablowych materiały graficzne udostępnione przez koncern Foxconn będą jasne i klarowne. Zdjęcia są szczegółowe i bardzo wyraźne, więc fachowcom w zupełności wystarczą do pierwszej oceny.usb

Ale czy to wszystko? Charakterystyczną cechą naszego nowego USB i jego wtyczki jest bardzo ciekawa symetria, co na pewno przełoży się na funkcjonalność nowej propozycji. Złącza Lightning są bardzo dobrze zbudowane. Styki rozmieszczone są tak, by nie miało znaczenia którą stroną wsadzimy wtyczkę do gniazda, co do dziś było niemałym problemem. Każdy z nas pamięta chyba przekręcanie kabla w celu jego odpowiedniego ułożenia. Gniazdo jest niewielkie, bardzo zbliżone rozmiarami do micro USB. Wraz z pojawieniem się nowej propozycji, zniknie podział na mini oraz micro USB. Takie samo gniazdo będzie mieć zastosowanie w pecetach, tabletach, smartfonach oraz innych urządzeniach i gadżetach korzystających z technologii, a właściwie wejścia USB.

Minusy? Brak kompatybilności USB Type-C ze stosowanymi na dzień dzisiejszy wtyczkami. Organizacja USB 3.0 Promoter Group ma w swoich planach opracowanie przejściówek, które pozwolą nam na użytkowanie wszystkich, również starszych sprzętów.