Plextor M6 Pro, czyli nowoczesny dysk w polskich sklepach

 

Dyski to bardzo ważne urządzenia, z których korzystamy zarówno w domu jak i w pracy. Dlatego producenci cały czas zaskakują nas nowymi propozycjami, wyglądem, szybkością i pojemnością dysków. W pierwszej połowie września 2014 roku do polskich sklepów trafi flagowy dysk SSD od Plextora. Model o nazwie M6 Pro po raz pierwszy został zaprezentowany w czerwcu, podczas targów Computex 2014. Urządzenie o nazwie Plextor M6 Pr to produkt z górnej półki japońskiego producenta oraz następca modelu M5 Pro. Napędy w nowym modelu bazują na kontrolerze Marvell 88SS9183, a kości pamięci to Toshiba Toggle NAND flash wykonane technologią 19 nm.

Wszystkie napędy z nowej serii maja taką samą, niezależną od pojemności prędkość odczytu danych wynoszącą do 545 MB/s. Szybkość zapisu różni się w zależności od pojemności. Najmniejszy dostępny dysk SSD nowej serii ma pojemność 128 GB i zapisuje dane z prędkością do 330 MB/s. Dyski SSD o pojemności 256 GB, 512 GB oraz 1 TB, zapisują dane z prędkością do 490 MB/s. Prędkości są bardzo ważne nie tylko dla samej satysfakcji użytkowanika, ale również dla nowoczesnych urządzeń, które wymagają coraz większych możliwości.

plextor m6s

Charakterystyczną cechą dla M6 Pro jest bardzo przystępna cena i jednocześnie dobra wydajność, jeśli chodzi o dyski SSD z górnej półki. Na polskim rynku urządzenie pojawi się w połowie września. Będziemy mogli zakupić je w dwóch wersjach, a właściwie pojemnościach ? 128 i 256 GB za około 249 i 599 złotych. Napędy których użyto w serii M6 Pro wspierają technologię PlexTurbo. Głównym jej celem jest wydłużenie żywotności takowego dysku. Możemy również liczyć na wsparcie trybu DEVSLP, który ogranicza zużycie energii w trybie czuwania.

Wymiary urządzenia to dokładnie 100mm x 69.85mm x 6.8mm (2,5 cala), waga 70 g, interfejs SATA III, MTBF (żywotność dysku/h): 2,4 mln, technologie wspierane to TRIM, S.M.A.R.T., NCQ, ATA/ATAPI-8, PlexTurbo, DEVSL. Producent daje na urządzenie gwarancję na czas 5 lat. Zużycie energii 0.25W(Praca) / 0.2mW(DEVSLP). Urządzenie doskonale sprawdzi się w przypadku bardziej wymagających użytkowników.